Eaton S27D12P01P
SKU: CS4988965MPN: S27D12P01PAlternate Part #: S01032PUPC/EAN: 786680112225
Eaton General purpose encapsulated transformer

$1,132.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, 67P, 60 Hz, single-phase, 277 V, 120 V, 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 1 KVA, indoor-outdoor, 16AK
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Frame | 67P |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 1 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 16AK |
Specifications
| SKU | CS4988965 |
|---|---|
| MPN | S27D12P01P |
| Alternate Part # | S01032P |
| UPC/EAN | 786680112225 |



