Eaton QA0822T480
SKU: CS4976131MPN: QA0822T480Alternate Part #: PQ082TUPC/EAN: 782116949700
Eaton pringle bolted pressure switch

$50,755.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Manual bolted pressure contact switch,800A,Top,Fusible,480V,NEMA ⅓R/4/12,Two-pole,Two-wire
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4976131 |
|---|---|
| MPN | QA0822T480 |
| Alternate Part # | PQ082T |
| UPC/EAN | 782116949700 |
