Eaton QA0833T4806
SKU: CS4976149MPN: QA0833T4806Alternate Part #: PQ083T6UPC/EAN: 782116899685
Eaton pringle bolted pressure switch

$6,798.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Manual bolted pressure contact switch,800A,1NO-1NC,Top,Fusible,480V,NEMA ⅓R/4/12,Three-pole,Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976149 |
|---|---|
| MPN | QA0833T4806 |
| Alternate Part # | PQ083T6 |
| UPC/EAN | 782116899685 |
