Eaton QA2022T480
SKU: CS4976220MPN: QA2022T480Alternate Part #: PQ202TUPC/EAN: 782116949021
Eaton pringle bolted pressure switch

$6,942.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 2000A, Top, Fusible, 480V, NEMA ⅓R/4/12, Two-pole, Two-wire
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976220 |
|---|---|
| MPN | QA2022T480 |
| Alternate Part # | PQ202T |
| UPC/EAN | 782116949021 |
