Eaton QA0833T4805
SKU: CS4976148MPN: QA0833T4805Alternate Part #: PQ083T5UPC/EAN: 782116949632
Eaton pringle bolted pressure switch

$6,786.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Manual bolted pressure contact switch,800A,1NO-1NC,480V,Top,Fusible,NEMA ⅓R/4/12,Three-pole,Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4976148 |
|---|---|
| MPN | QA0833T4805 |
| Alternate Part # | PQ083T5 |
| UPC/EAN | 782116949632 |
