Eaton P60G28T1518CUB
SKU: CS4976112MPN: P60G28T1518CUBAlternate Part #: R15BC002UPC/EAN: 786680226175
Eaton Mini-Power center

$31,243.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 15 kVA Mini Power Center 3PH 600V to 208Y/120V Bolt-on breakers, Copper Windings 18 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G1H |
Specifications
| SKU | CS4976112 |
|---|---|
| MPN | P60G28T1518CUB |
| Alternate Part # | R15BC002 |
| UPC/EAN | 786680226175 |


