Eaton P48G11S2526CUS6
SKU: CS4976000MPN: P48G11S2526CUS6Alternate Part #: P25PC011UPC/EAN: 786680235290
Eaton Mini-Power center

$39,885.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
25 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 115C Rise, Copper Windings, NEMA 3R 316 Stainless steel enclosure, 26 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 25 kVA |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11K |
Specifications
| SKU | CS4976000 |
|---|---|
| MPN | P48G11S2526CUS6 |
| Alternate Part # | P25PC011 |
| UPC/EAN | 786680235290 |

