Eaton P48G11S2526CU
SKU: CS4975999MPN: P48G11S2526CUAlternate Part #: P25PC001UPC/EAN: 786680226335
Eaton Mini-Power center

$15,374.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 25 KVA, 1PH 480-120/240 115C RISE 26 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 25 kVA |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11K |
Specifications
| SKU | CS4975999 |
|---|---|
| MPN | P48G11S2526CU |
| Alternate Part # | P25PC001 |
| UPC/EAN | 786680226335 |

