Eaton P48G11S0718CUBS6
SKU: CS4975946MPN: P48G11S0718CUBS6Alternate Part #: P07BC007UPC/EAN: 786680235627
Eaton Mini-Power center

$12,137.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
7.5 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 115C Rise, Copper Windings, Copper bolt-on interior, NEMA 3R 316 Stainless steel enclosure, 18 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 307 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11EB |
Specifications
| SKU | CS4975946 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0718CUBS6 |
| Alternate Part # | P07BC007 |
| UPC/EAN | 786680235627 |
