Eaton P48G11S2526HCU
SKU: CS4976005MPN: P48G11S2526HCUAlternate Part #: P25PC010UPC/EAN: 786680229251
Eaton Mini-Power center

$36,980.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
25 kVA Mini-Power Center 1PH 480-120/240, copper, 26 Spaces, HFD Primary Main CB, NEMA 3R Enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 25 kVA |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | M48G11K |
Specifications
| SKU | CS4976005 |
|---|---|
| MPN | P48G11S2526HCU |
| Alternate Part # | P25PC010 |
| UPC/EAN | 786680229251 |

