Eaton P48G11S2526F
SKU: CS4976002MPN: P48G11S2526FAlternate Part #: P25PA010UPC/EAN: 786680229275
Eaton Mini-Power center

$25,890.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
25 kVA Mini-Power Center 1PH 480-120/240, aluminum, 26 Spaces, FD Primary Main CB, NEMA 3R Enclosure
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 287 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 25 kVA |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | M48G11K |
Specifications
| SKU | CS4976002 |
|---|---|
| MPN | P48G11S2526F |
| Alternate Part # | P25PA010 |
| UPC/EAN | 786680229275 |


