Eaton P48G11E0718CUBSS
SKU: CS4975907MPN: P48G11E0718CUBSSAlternate Part #: P07BC008UPC/EAN: 786680235665
Eaton Mini-Power center

$18,525.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
7.5 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 115C Rise, Copper Windings, Copper bolt-on interior, NEMA 3R 304 Stainless steel enclosure, 18 branch spaces, Shielded
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 307 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Modification 1 | Shielded |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS4975907 |
|---|---|
| MPN | P48G11E0718CUBSS |
| Alternate Part # | P07BC008 |
| UPC/EAN | 786680235665 |
