Eaton P29G11S0718CUB
SKU: CS4974995MPN: P29G11S0718CUBAlternate Part #: P07BC003UPC/EAN: 786680235559
Eaton Mini-Power center

$15,970.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
7.5 kVA Mini Power Center 1PH 208-120/240, 115C Rise, Copper Windings, Copper bolt-on interior, NEMA 3R, 18 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 307 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M29G11EB |
Specifications
| SKU | CS4974995 |
|---|---|
| MPN | P29G11S0718CUB |
| Alternate Part # | P07BC003 |
| UPC/EAN | 786680235559 |
