Eaton P48G11S0718FCUB
SKU: CS4975948MPN: P48G11S0718FCUBAlternate Part #: P07BC009UPC/EAN: 786680235672
Eaton Mini-Power center

$21,558.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
7.5 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 115C Rise, Copper Windings, Copper bolt-on interior, NEMA 3R, 18 branch spaces, FD Primary Main breaker
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 307 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Modification 1 | FD primary main |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11EB |
Specifications
| SKU | CS4975948 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0718FCUB |
| Alternate Part # | P07BC009 |
| UPC/EAN | 786680235672 |

