Eaton P48G11S0712S64X
SKU: CS4975944MPN: P48G11S0712S64XAlternate Part #: P07PA0014XUPC/EAN: 786680225666
Eaton Mini-Power center

$25,374.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
7.5 kVA NEMA 4X Mini Power Center 1PH 480V-120/240V 12 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2854X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 7.5 kVA |
| Kva Rating | 7.50 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11E |
Specifications
| SKU | CS4975944 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0712S64X |
| Alternate Part # | P07PA0014X |
| UPC/EAN | 786680225666 |

