Eaton P60G11S0318CUBS64X
SKU: CS4976076MPN: P60G11S0318CUBS64XAlternate Part #: P03BC0024XUPC/EAN: 786680226120
Eaton Mini-Power center

$27,901.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
3 kVA NEMA 4X Mini Power Center 1PH 600V to 208Y/120 Bolt-on breakers, Copper Windings 18 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2854X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 3 kVA |
| Kva Rating | 3 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G11CB |
Specifications
| SKU | CS4976076 |
|---|---|
| MPN | P60G11S0318CUBS64X |
| Alternate Part # | P03BC0024X |
| UPC/EAN | 786680226120 |


