Eaton P24G11S0312
SKU: CS4974987MPN: P24G11S0312Alternate Part #: P03PA006UPC/EAN: 786680235313
Eaton Mini-Power center

$5,472.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
3 kVA Mini Power Center 1PH 240-120/240, Aluminum Windings, 12 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 3 kVA |
| Kva Rating | 3 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M24G11C |
Specifications
| SKU | CS4974987 |
|---|---|
| MPN | P24G11S0312 |
| Alternate Part # | P03PA006 |
| UPC/EAN | 786680235313 |

