Eaton P48G11S0512CUSS
SKU: CS4975923MPN: P48G11S0512CUSSAlternate Part #: P05PC005UPC/EAN: 786680235542
Eaton Mini-Power center

$14,347.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
5 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 150C Rise, Copper Windings, NEMA 3R 304 Stainless steel enclosure, 12 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 5 kVA |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11D |
Specifications
| SKU | CS4975923 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0512CUSS |
| Alternate Part # | P05PC005 |
| UPC/EAN | 786680235542 |

