Eaton P48G11S0312S6
SKU: CS4975914MPN: P48G11S0312S6Alternate Part #: P03PA005UPC/EAN: 786680235269
Eaton Mini-Power center

$7,002.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
3 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 115C rise, Aluminum Windings, NEMA 3R, 316 Stainless steel enclosure, 12 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 3 kVA |
| Kva Rating | 3 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11C |
Specifications
| SKU | CS4975914 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0312S6 |
| Alternate Part # | P03PA005 |
| UPC/EAN | 786680235269 |

