Eaton PDG33N0400B2NL
SKU: CS4951908MPN: PDG33N0400B2NLAlternate Part #: 83C5649N03UPC/EAN: 786679927892
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 85kA/480V, PXR10 LSI TU, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 150 kAIC @240V (UL) |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 10 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |