Eaton PDG33K0400B2NL
SKU: CS4948437MPN: PDG33K0400B2NLAlternate Part #: 83C5649K03UPC/EAN: 786679715963
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 50kA/480V, PXR10 LSI TU, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 10 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |