Eaton PDG33K0600B8NL
SKU: CS4948727MPN: PDG33K0600B8NLAlternate Part #: 81C6742K03UPC/EAN: 786679707135
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR10 LSI Motor Protection, Standard Terminals Load Only (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 10 Motor Protection LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |