Eaton PDG33G0400B2NL
SKU: CS4946710MPN: PDG33G0400B2NLAlternate Part #: 83C5649G03UPC/EAN: 786679894279
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 35kA/480V, PXR10 LSI TU, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 65 kAIC @240V (UL) |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 10 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |