Eaton N48M28T5516Q
SKU: CS4903705MPN: N48M28T5516QUPC/EAN: 786680250439
Eaton General purpose ventilated transformer




$58,257.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 1, 60 Hz, 220°C, 500 kVA, Electrostatic shield, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 150°C, 500 kVA, DOE 2016, Q series
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | GPF |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 316 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Material | Aluminum windings |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | KVA |
| Weathershield | LOUVER-GPF |
Specifications
| SKU | CS4903705 |
|---|---|
| MPN | N48M28T5516Q |
| UPC/EAN | 786680250439 |

