Eaton V29R28T2216ES
SKU: CS4994643MPN: V29R28T2216ESUPC/EAN: 786680219917
Eaton General purpose ventilated transformer




$18,390.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, 60 Hz, 225 kVA, Floor, Three-phase, 208 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 1 at +5%, 2 at -5%, 225 kVA, 208 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Material | Aluminum |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 1 at +5%, 2 at -5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Voltage Rating | 208-208Y/120V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4994643 |
|---|---|
| MPN | V29R28T2216ES |
| UPC/EAN | 786680219917 |
