Eaton V48D28T7716Q
SKU: CS4994804MPN: V48D28T7716QUPC/EAN: 786680231575
Eaton General purpose ventilated transformer




$87,001.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, 60 Hz, 220°C, 750 kVA, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, +2 at 2.5%, -2 at 2.5%, 150°C rise
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | GPF |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +2 at 2.5%, -2 at 2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 750 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | KVA |
Specifications
| SKU | CS4994804 |
|---|---|
| MPN | V48D28T7716Q |
| UPC/EAN | 786680231575 |

