Eaton V48M28B5516
SKU: CS4995037MPN: V48M28B5516UPC/EAN: 786680201424
Eaton General purpose ventilated transformer

Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 3R, 220°C, 500 kVA, Floor mnt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 80°C, 500 kVA
Attributes
| Brochure | c/e/8/7/ce87634c8f2d9f7d48131883551b9883f4c49a1d_4995037_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4995037 |
|---|---|
| MPN | V48M28B5516 |
| UPC/EAN | 786680201424 |

