Eaton V48D28T1216
SKU: CS4994777MPN: V48D28T1216Alternate Part #: V12DA052UPC/EAN: 786680220852
Eaton General purpose ventilated transformer




$8,623.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 112.5 kVA, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, +2 at 2.5%, -2 at 2.5%, 112.5 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS60, 266W, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | +2 at 2.5%, -2 at 2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 266W |
Specifications
| SKU | CS4994777 |
|---|---|
| MPN | V48D28T1216 |
| Alternate Part # | V12DA052 |
| UPC/EAN | 786680220852 |

