Eaton N48B28B15CUNV
SKU: CS4903410MPN: N48B28B15CUNVAlternate Part #: N15414UPC/EAN: 786680097089
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer

$14,071.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer K-Factor Non Linear Transformer, Non-Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 208Y/120V, 80°C, 15 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 915DN
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 915DN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Non-ventilated transformer |
Specifications
| SKU | CS4903410 |
|---|---|
| MPN | N48B28B15CUNV |
| Alternate Part # | N15414 |
| UPC/EAN | 786680097089 |

