Eaton N48M28T15CUNV
SKU: CS4903626MPN: N48M28T15CUNVAlternate Part #: N15409UPC/EAN: 786680071317
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$14,114.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Non-Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 15 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912BN
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 912BN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Non-ventilated transformer |
Specifications
| SKU | CS4903626 |
|---|---|
| MPN | N48M28T15CUNV |
| Alternate Part # | N15409 |
| UPC/EAN | 786680071317 |
