Eaton NT20P11S15CUNV
SKU: CS4902501MPN: NT20P11S15CUNVAlternate Part #: NT15403UPC/EAN: 786680071423
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$16,215.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Transformer, Ventilated, K-13, Single-phase, PV: 240 X 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 15 kVA, Cu windings , Elec. Shield, Frame: 817N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 817N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Non-ventilated transformer |
Specifications
| SKU | CS4902501 |
|---|---|
| MPN | NT20P11S15CUNV |
| Alternate Part # | NT15403 |
| UPC/EAN | 786680071423 |
