Eaton H48M28F15CUNV
SKU: CS4890173MPN: H48M28F15CUNVAlternate Part #: H15402UPC/EAN: 786680053245
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$13,038.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Non-Ventilated, K-4, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 115°C, 15 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 912BN
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-4 |
| Frame | 912BN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
Specifications
| SKU | CS4890173 |
|---|---|
| MPN | H48M28F15CUNV |
| Alternate Part # | H15402 |
| UPC/EAN | 786680053245 |
