Eaton NT48M12S2516CU
SKU: CS4902532MPN: NT48M12S2516CUAlternate Part #: NT25E016UPC/EAN: 786680207198
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$5,203.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120V, 150°C rise, 25 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4902532 |
|---|---|
| MPN | NT48M12S2516CU |
| Alternate Part # | NT25E016 |
| UPC/EAN | 786680207198 |
