Eaton NT29M23B1516CU
SKU: CS4902519MPN: NT29M23B1516CUAlternate Part #: NT15E019UPC/EAN: 786680207600
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$3,840.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, 80°C rise, 15 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4902519 |
|---|---|
| MPN | NT29M23B1516CU |
| Alternate Part # | NT15E019 |
| UPC/EAN | 786680207600 |
