Eaton NT20P11F2516CULS40
SKU: CS4902496MPN: NT20P11F2516CULS40Alternate Part #: NT25E013UPC/EAN: 786680207006
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$8,585.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 240 x 480V, Taps: 1 at +5%/2 at -5% x 2 at +2.5%/4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 25 kVA, 16, Copper windings, LS40
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4902496 |
|---|---|
| MPN | NT20P11F2516CULS40 |
| Alternate Part # | NT25E013 |
| UPC/EAN | 786680207006 |
