Eaton HT29M11S2516CU
SKU: CS4886207MPN: HT29M11S2516CUAlternate Part #: HT25E017UPC/EAN: 786680207174
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$6,251.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 25 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Nonlinear, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
| Wiring Connection | 264A |
Specifications
| SKU | CS4886207 |
|---|---|
| MPN | HT29M11S2516CU |
| Alternate Part # | HT25E017 |
| UPC/EAN | 786680207174 |
