Eaton M22M-D-S-X7
SKU: CS4899714MPN: M22M-D-S-X7Alternate Part #: 3-5510-021AUPC/EAN: 786685860589
Eaton M22 modular pushbutton

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Modular Pushbutton, M22, 22.5 mm, Metal, Flush momentary, Black, X7, NEMA 4x, 13, IP67, IP69K (IP66 key-release)
Attributes
| Bezel | Metal |
| Button Color | Black |
| Enclosure | NEMA 4X NEMA 13 |
| Environmental Rating | IP67, IP69K (IP66 key-release) |
| Inscription | X7 |
| Operating Mode | Flush momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Modular pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4899714 |
|---|---|
| MPN | M22M-D-S-X7 |
| Alternate Part # | 3-5510-021A |
| UPC/EAN | 786685860589 |





