Eaton M22M-D-Y-K11
SKU: CS4899722MPN: M22M-D-Y-K11Alternate Part #: 3-5510-034AUPC/EAN: 786685860534
Eaton M22 modular pushbutton

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Modular Pushbutton, M22, 22.5 mm, Metal, Flush momentary, Yellow, 1NO-1NC, NEMA 4x, 13, IP67, IP69K (IP66 key-release)
Attributes
| Bezel | Metal |
| Button Color | Yellow |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Enclosure | NEMA 13 NEMA 4X |
| Environmental Rating | IP67, IP69K (IP66 key-release) |
| Operating Mode | Flush momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Modular pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4899722 |
|---|---|
| MPN | M22M-D-Y-K11 |
| Alternate Part # | 3-5510-034A |
| UPC/EAN | 786685860534 |





