Eaton M22M-D-S-K02
SKU: CS4899709MPN: M22M-D-S-K02Alternate Part #: 3-5510-015AUPC/EAN: 786685860299
Eaton M22 modular pushbutton

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Modular Pushbutton, M22, 22.5 mm, Non-illuminated, Metal, Momentary, Black, 2NC, NEMA 4x, 13, IP67, IP69K (IP66 key-release)
Attributes
| Bezel | Metal |
| Button Color | Black |
| Contact Configuration | 2 NC |
| Enclosure | NEMA 13 NEMA 4X |
| Environmental Rating | IP67, IP69K (IP66 key-release) |
| Illumination | Non-illuminated |
| Operating Mode | Momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Modular pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4899709 |
|---|---|
| MPN | M22M-D-S-K02 |
| Alternate Part # | 3-5510-015A |
| UPC/EAN | 786685860299 |






