Eaton MV48M28T22CU
SKU: CS4898468MPN: MV48M28T22CUUPC/EAN: 786680032226
Eaton General purpose ventilated transformer

$30,861.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Marine Duty Transformer, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 225 kVA, Cu windings, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Type | Marine Duty Transformer |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4898468 |
|---|---|
| MPN | MV48M28T22CU |
| UPC/EAN | 786680032226 |



