Eaton MV48M28F55CUEE
SKU: CS4898466MPN: MV48M28F55CUEEUPC/EAN: 786680043512
Eaton General purpose ventilated transformer

$117,016.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Marine-duty, DT-3 (3-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 208Y/120V, 115°C rise, 500 kVA, Copper windings, EE
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208 Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Type | Marine Duty Transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
Specifications
| SKU | CS4898466 |
|---|---|
| MPN | MV48M28F55CUEE |
| UPC/EAN | 786680043512 |



