Eaton RT12M12F10CUES
SKU: CS4978771MPN: RT12M12F10CUESAlternate Part #: RT10414UPC/EAN: 786680090899
Eaton General purpose ventilated transformer







$16,374.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Marine Duty Transformer, Single-phase, PV: 120V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120V, 10 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 120 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Type | Marine Duty Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4978771 |
|---|---|
| MPN | RT12M12F10CUES |
| Alternate Part # | RT10414 |
| UPC/EAN | 786680090899 |
