Eaton MV48M28F22CU
SKU: CS4898461MPN: MV48M28F22CUAlternate Part #: MV22307UPC/EAN: 786680032134
Eaton General purpose ventilated transformer

$46,389.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Marine Duty Transformer, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 225 kVA, Cu windings, Frame: 917
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Type | Marine Duty Transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
Specifications
| SKU | CS4898461 |
|---|---|
| MPN | MV48M28F22CU |
| Alternate Part # | MV22307 |
| UPC/EAN | 786680032134 |


