Eaton MMX34AA031F0-0
SKU: CS4897716MPN: MMX34AA031F0-0UPC/EAN: 786685626680
Eaton M-Max Series sensorless vector adjustable frequency drive





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton M-Max Series Adjustable Frequency Drive Full version AA software design series FS5 frame 380–480V 3-phase in 460V three-phase out IP20 enclosure rating 20 hp 31A Output current 31A Nomincal AC current
Attributes
| Enclosure | IP20 |
| Frame Size | 5 |
| Horsepower | 20 hp |
| Nominal Ac Current | 31 A |
| Options | Full version |
| Output Current Max | 31 A |
| Phase | Three-phase |
| Protection Filtering | EMC Category C2 C3 and C4 (Level H) with an internal RFI filter option |
| Software | AA |
| Voltage Rating | 380-480 V, 460 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4897716 |
|---|---|
| MPN | MMX34AA031F0-0 |
| UPC/EAN | 786685626680 |
