Eaton MD770E92
SKU: CS4897435MPN: MD770E92UPC/EAN: 786680337451
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$136,242.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
770 kVA Rating; 3-Phase; DT-3 Drive Isolation Transformer; Ventilated; 460; 460Y/266; 150 Degree C; Aluminum Windings
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 920 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 770 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897435 |
|---|---|
| MPN | MD770E92 |
| UPC/EAN | 786680337451 |
