Eaton MD770E93
SKU: CS4897436MPN: MD770E93Alternate Part #: D78004UPC/EAN: 786680337550
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$136,242.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 150°C, 770 kVA, Al windings, Frame: 920, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 920 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 770 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897436 |
|---|---|
| MPN | MD770E93 |
| Alternate Part # | D78004 |
| UPC/EAN | 786680337550 |

