Eaton MD550E73
SKU: CS4897373MPN: MD550E73Alternate Part #: D56302UPC/EAN: 786680087219
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$68,141.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460 delta, 150°C, 550 kVA, Al windings, Frame: 920, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 920 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 550 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897373 |
|---|---|
| MPN | MD550E73 |
| Alternate Part # | D56302 |
| UPC/EAN | 786680087219 |
