Eaton MD275E79FCU
SKU: CS4897272MPN: MD275E79FCUAlternate Part #: D95404UPC/EAN: 786680061141
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$64,065.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 115°C, 275 kVA, Cu windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 275 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897272 |
|---|---|
| MPN | MD275E79FCU |
| Alternate Part # | D95404 |
| UPC/EAN | 786680061141 |
