Eaton MD275E79
SKU: CS4897271MPN: MD275E79Alternate Part #: D95401UPC/EAN: 786680057588
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$30,882.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 275 kVA, Al windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 275 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897271 |
|---|---|
| MPN | MD275E79 |
| Alternate Part # | D95401 |
| UPC/EAN | 786680057588 |
