Eaton MD220E79CUSR
SKU: CS4897232MPN: MD220E79CUSRAlternate Part #: D32414SRUPC/EAN: 786680110986
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$65,115.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 480 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 480Y/277V 150°C 220 kVA Copper windings 917 WS34 60 Hz 200 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS34 |
| Wiring Connection | 318H |
Specifications
| SKU | CS4897232 |
|---|---|
| MPN | MD220E79CUSR |
| Alternate Part # | D32414SR |
| UPC/EAN | 786680110986 |
